Opis karty miejskiej

Olsztyńska Karta Miejska (OKM) ma format karty płatniczej. Jest to przede wszystkim nowoczesny nośnik biletów elektronicznych, obowiązujących w komunikacji miejskiej w Olsztynie. Ale nie tylko. Wystarczy spersonalizować kartę, by móc korzystać z dodatkowych usług.

 

Rodzaje OKM:

  • Karta spersonalizowana (imienna) - to elektroniczna portmonetka na przejazdy jednorazowe i bilety okresowe. Spersonalizowana karta zawiera także informacje o ewentualnych ulgach bądź uprawnieniach do przejazdów bezpłatnych. Dzięki temu nie trzeba już nosić przy sobie dodatkowych dokumentów potwierdzających te przywileje. OKM imienna może być użytkowana wyłącznie przez osobę, której dane zostały zapisane na karcie.
  • Karta na okaziciela - to elektroniczna portmonetka na przejazdy jednorazowe i bilety okresowe. OKM na okaziciela może być użytkowana przez wiele osób.

 

Jak wygląda karta miejska

 

Koszt wydania karty miejskiej

Pierwszy egzemplarz karty miejskiej wydawany jest bezpłatnie. Za każdy kolejny należy uiścić opłatę w wysokości 20,00zł.
Spersonalizowana OKM wydawana jest pod warunkiem zakupienia dowolnego biletu okresowego lub EP o wartości minimalnej 10,00zł.

 

Jak korzystać z karty miejskiej

Komunikacja miejska

Aby korzystać z Olsztyńskiej Karty Miejskiej trzeba zakodować na niej elektroniczny bilet okresowy lub/i jednorazowy komunikacji zbiorowej. Wsiadając do autobusu posiadając bilet 30 dniowy lub miesięczny nie trzeba zbliżać OKM do czytnika kasownika jeżeli bilet wymaga kasowania. Jeżeli  natomiast korzystamy z biletów; 24 godzinnych i 3 dniowych należy kartę zbliżyć  do kasownika w celu rejestracji przejazdu. Sygnał dźwiękowy kasownika potwierdza zarejestrowanie przejazdu. W przypadku korzystania z Elektronicznej Portmonetki korzystamy z przycisków na kasowniku N lub U.  Kasownik pobiera z Karty odpowiednio automatycznie: opłatę normalną, ulgową lub jedynie rejestruje przejazd. Chcąc skorzystać z przejazdu ulgowego, należy wcisnąć przycisk U a następnie zbliżyć kartę.

 

Parkomat

Olsztyńską Kartą Miejską można płacić również w Strefie Płatnego Parkowania. Po pierwsze należy na OKM doładować Elektroniczną Portmonetkę (limit od 10zł do 200zł). Płacąc w SPP, wystarczy wybrać na klawiaturze kwotę przeznaczoną na parkowanie i wsunąć OKM do czytnika. Parkomat zdejmie określoną kwotę z Karty. Po dokonaniu transakcji wydrukowany zostanie bilet potwierdzający uregulowanie opłaty. Bilet, o którym mowa należy położyć w widocznym miejscu samochodu, na desce rozdzielczej samochodu.

 

Do czego służy elektroniczna portmonetka

Olsztyńska Karta Miejska może być jednocześnie elektroniczną portmonetką. To nic innego jak system przedpłat. Oznacza to, że użytkownik będzie mógł przelać pieniądze na swoją kartę (maksymalnie do 200zł) i płacić nimi podczas zakupu biletu lub pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania. W przyszłości oferta OKM będzie mogła być także rozszerzona o inne usługi.